KUNSTGESCHIEDENIS
KUNST EN HET SOCIALE WEEFSEL
Een relationele esthetica
Een poging om orde te brengen in de chaos van kunstuitingen vanaf 1980. In deze lessenreeks verkennen we de relatie tussen kunst en engagement door werk te onderzoeken dat tegelijk vormelijk vernieuwend en geëngageerd is. Actuele tendensen in de kunst sedert 1980 worden in perspectief geplaatst tegen over tendensen uit de jaren twintig, dertig en zestig uit de twintigste eeuw.
De Franse kunstcriticus en curator Nicolas Bourriaud introduceerde eind jaren negentig het begrip ‘esthétique relationelle’. Dit is een esthetica over het inter-humane waarin zowel probleemstellingen rond identiteit en intermenselijke verhoudingen als van complexe sociale netwerken aan bod komen. Hij koppelde dit begrip aan een aantal specifieke kunstenaarsattitudes. In deze lessenreeks denken we na over het begrip relationele esthetica en koppelen we het aan verschillende soorten kunstenaarsattitudes.
Vooral toonaangevende beeldende kunstenaars die de werkelijkheid op een holistische, alomvattende manier benaderen en ordenen en zo een eigen mens- of wereldbeeld of individuele mythologie scheppen, komen uitgebreid aan bod. We bekijken ook het werk van beeldende kunstenaars, die vanuit een noodzaak naar het medium textiel grijpen omwille van het verbindende element, dat er inherent in vervat zit, onder meer door de aard van het materiaal en zijn vervaardigingprocessen.
Tussendoor besteden we aandacht aan de kunstactualiteit in Vlaanderen.
Docent
Isabelle De Baets
LOCATIE CENTRUM
Kerkstraat 51, 9250 Waasmunster
Woensdag 19h30-21h30
